A MAGÁNÉLETHEZ VALÓ JOG MAGÁNJOGI ÉRTELMEZÉSE ÉS HATÁRTERÜLETEI

A MAGÁNÉLETHEZ VALÓ JOG MAGÁNJOGI ÉRTELMEZÉSE ÉS HATÁRTERÜLETEI

A magánélet védelme a magyar bírói gyakorlatban közel húsz évvel ezelőtt jelent meg, más személyiségi jogok keretei között megvalósuló oltalma azonban egyidős a vonatkozó százéves joggyakorlattal. A jog törvényi nevesítésére tíz évvel ezelőtt került sor, öt éve pedig külön törvényt alkottak a védelmére.

A kötet egyrészt abból a felvetésből indul ki, hogy az alkotmányos és a magánjogi védelem szükségszerűen eltér, így a két jogágban a magánélethez való jog tartalma is más, másrészt a magánélethez való jog nevesített személyiségi jogként csupán egyfajta hézagpótló szerepet tölthet be, hiszen a magánélet körébe tartozó egyes életviszonyokat más személyiségi jogok már kimunkált módon védik.

Az egyes fejezetek ezeket a szabályozási és jogalkalmazási hézagokat keresik, így a családi élet, az otthon és a kapcsolattartás védelme mellett az intim szféra egyes vonatkozásai, a teljes családban éléshez való jog is megjelenik a kötetben a jogi személyek személyhez fűződő jogai és a vagyoni viszonyokkal összefüggő személyiségi jogi vonatkozások mellett.

A kötet célja, hogy a magánélethez való jog Ptk.-beli rögzítésének tízéves évfordulóján feltárja, mely életviszonyok esetében lehet releváns a magánélethez való jog, és hogy rámutasson a hatályos szabályozás következetlenségeire, javaslatot téve egyes rendelkezések módosítására is.

A kötet adatai:

Formátum: B/5

Kötés: keménytáblás

Megjelenés éve: 2023

Terjedelem: 248 oldal

Adatok

ISBN:
9789632586021
Kiadó:
ORAC Kiadó
-5%
6 000 Ft5 700 Ft
Irány a webshop
    Irány a webshop

    Iratkozz fel azhírlevélre

    és értesülj elsőként újdonságainkról, akcióinkról!