„A JOGÁLLAM A JOGESZME MEGVALÓSÍTÁSÁT CZÉLZÓ INTÉZMÉNY”

„A JOGÁLLAM A JOGESZME MEGVALÓSÍTÁSÁT CZÉLZÓ INTÉZMÉNY”

A jogállam (joguralom) teoretikus megalapozását – az ókori előzményeket leszámítva – az újkori politikafilozófiai gondolkodóknak köszönhetjük. A polgári demokráciák egyik alapintézményének megítélése napjainkig interpretációs viták kereszttüzében áll. Szaktudományi, közpolitikai, illetve zsurnalisztikai polémiák folynak a jogállamiság tartalmáról, állapotáról, garanciáiról, mindennapjainkat közvetlenül befolyásoló hatásáról.

A könyv a magyar jog-, állam- és politikatudományi irodalomban a jogállam (joguralom) fogalom megjelenését, formálódását és értelmezési kereteit kívánja bemutatni a 19. századi kezdetektől a 20. század közepéig, a bukott szabadságharcot követő neoabszolutizmus korszakától a társadalmi-gazdasági felemelkedést hozó dualizmus időszakán át a második világháború végéig, illetve az azt követő új típusú totális hatalmi rendszer kiépüléséig.

A vizsgált időszakban kifejtett elméleti alapvetések és gyakorlati javaslatok megalapozzák mindazt, amit manapság jogállamról, joguralomról, így a törvények elsőbbségéről és alkotmányosságáról, a jogbiztonság elvéről, az állami cselekvés kiszámíthatóságáról, avagy az alapjogok elismeréséről és garantálásáról, a hatalmi ágak megosztásának jogállami viszonyok közötti érvényesüléséről, a törvényhozás és a közigazgatás döntéseinek bírói felülvizsgálhatóságáról, az alkotmány- és közigazgatási bíráskodásról, illetve a bírói függetlenség, a jogorvoslati jogosultság, a jogkorlátozások indokoltságának és arányosságának elvéről, a visszaható hatály tilalmáról gondolunk.

A szerző korábbi kötetei: Moór Gyula. Egy XX. századi magyar jogfilozófus pályaképe (Osiris–Századvég, Budapest, 1994), Jogbölcseleti hagyományok (Multiplex Media – DUP, Debrecen, 1999), A cselekvőségi elmélettől az újrealizmusig (Gondolat Kiadó – Debreceni Egyetem, Budapest, 2004), A magyar jogbölcseleti gondolkodás kezdetei. Werbőczy Istvántól Somló Bódogig (Gondolat Kiadó, Budapest, 2011), Kísérlet az „új magyar jogfilozófia” megteremtésére a 20. század első felében (Gondolat Kiadó, 2014), Múltunk öröksége. Elmélettörténeti perspektívák (Gondolat Kiadó, 2016), Egy konzervatív állam- és politikatudós. Ottlik László (1895–1945) (Dialóg Campus Kiadó – Debreceni Egyetemi Kiadó, 2019).

A kötet adatai:

Formátum: 142 x 197 mm

Kötés: keménytábla

Megjelenés éve: 2023

Terjedelem: 226 oldal

Adatok

ISBN:
9789635564064
Kiadó:
Gondolat Kiadó
-15%
4 500 Ft3 825 Ft
Irány a webshop
    Irány a webshop

    Iratkozz fel azhírlevélre

    és értesülj elsőként újdonságainkról, akcióinkról!